Bir eklem yeri hastalığı olan Artrit, vücut tarafından üretilen, vücudun kendi dokularını mücadele edilmesi gereken tehdit gibi tehlikeli görmesiyle ortaya çıkan, otoimmün bir hastalıktır. Eklemlerde meydana gelen iltihap meydana gelir ve bu iltihap eklemin rahat hareket etmesini sağlayan sıvıyı üreten inovyum dokusunu etkiler, kalınlaştırır. Eklemin hareketini zorlaştırır.  Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye, kullanım zorluğuna, ağrıya; bazı türlerinde ise eklem deformasyonuna neden olabilir. 

Romatizmal artrit, Travmatik artrit, Osteoartrit (Kireçlenme Artriti),  Bakteriyel artrit, Kimyasal veya Hormonal düzen bozukluğundan kaynaklanan artrit ve Gut artriti  olarak 6 grupta toplanır. Bazıları tedavi ile tamamen iyileşebilir. Bazılarında destek tedavileriyle hastaların yaşam kalitesi arttırabilir.

Romatizmal artrit; romatizmanın insan vücudunda en sevdiği yerler eklem bölgeleridir. “İltihaplı Romatizma” halk arasında bilinen ismidir aynı zamanda çok sık rastlanan sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Romatizma ilaçları ile tamamen düzeltilebilir.

Travmatik artrit; Alınmış olan bir darbe sonucu eklemler zarar görür. Travma ortaya çıkması ile birlikte eklemlerde ağrı, şişme ve fonksiyonunu yitirmesiyle kendisini belli edebilir. Eklemin aldığı yara sonucu travmatik artrit ortaya çıkar. Tedavi ile ve fizik rehabilitasyon ile düzeltilebilir.

Osteoartrit (Kireçlenme); eklemlerin zarar görmesi ile birlikte aşınma ve yıpranmadan dolayı kireçlenme meydana gelir. Kesin tedavisi yoktur bunun için ağrılar en aza indirgenmeye çalışılır. Ağrı kesicilerin yanı sıra fizik tedavi de önemlidir. Diz, kalça ve bileklerde yani vücut ağırlığını taşıyan bölgelerde olan  kireçlenmelerde ise kişinin  kilo vermesi zorunludur. Destekleyici bitkisel tedaviler ile ağrı azaltılır ve hastanın eklemlerini daha rahat kullanması sağlanır.

Bakteriyel artrit; Gonokok, streptokok, stafilokok gibi eklem çevresinde oluşan bakterilerden dolayı meydana gelen bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun ciddi olması ile birlikte cerrahi ile eklem içinin yıkanması şeklinde bir tedavi gerekebilir. Antibiyotik tedavisi durumun daha da kötüleşmemesi için kullanılabilir. Bazı olaylarda hastalıklı eklemin çevresinde bulunan zarlar enfeksiyon nedeni ile zarar görebilir ve bundan dolayı eklemin hareketsiz kalması mümkündür. Erken tanı ve etkin tedavi ile hasarsız iyileşmesi çok büyük oranda mümkündür.

Gut artriti; vücuttaki ürik asidin atılmasında bir sorun varsa veya fazla üretiliyorsa vücutta birikmesiyle kandaki ölçüsü artar. Eklemlerde biriken ürik asit iltihaplanmaya yol açar.  Kesin tedavisi olmasına rağmen  ara ara ortaya çıkar. Yüksek tansiyon, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi hastalıklar gutun oluşmasında ön plandadır.

Artritsiz ve sağlıklı günler dileğiyle,

Doç. Dr. Metin IŞIK

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen