Bugün Dünya Diyabet Günü.

Dahiliye Uzmanımız Doç.Dr. Metin Işık diyor ki;

“Diyabet (Şeker Hastalığı) bir salgın hastalık kadar yaygın şekilde sağlığımızı tehdit ediyor. Görülme yaşı düşüyor, sıklığı artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün geleceğin en yaygın hastalıklarından biri olacağını vurgulanıyor. Araştırmalara göre, ülkemizde de 20 yaş üzeri kişilerin %13,7’sinde diyabet bulunuyor.

Pantreastan salgılanan İnsülin, yemeklerle alınan besinlerdeki şekerin hücre içine girerek enerji olarak kullanılabilmesi için anahtar görevi görür. İnsülinin yokluğu veya etkisizliği sonucu hücre içine giremeyen şeker, kanda yükselmeye başlar. Kan şekerinin yükselmesi, idrarda şeker çıkar. Bu soruna yeterince İnsülin üretilememesi ya da verimli şekilde kullanılamaması neden olur.

Diyabet, böbrekleri, gözleri, çevresel sinirlerinin zarar görmesine, kalp, beyin ve bacak damarlarında tıkanmaya neden olabilir.

Tip 1 diyabette, 7-15 gün içinde aşırı susama, çok idrar yapma, çok yeme ancak buna rağmen kilo kaybı;

Tip 2 diyabette, halsizlik, iştahsızlık, kaşıntı, ağızda kötü tat, cilt yaraları diyabet belirtileridir. Diyabetliler teşhisten itibaren yakınmaları olmasa da her yıl mutlaka muayene ve tetkik yaptırmalıdır. Diyabet kontrol altında tutulmalıdır.

Daha önemlisi, diyabet hastası olmamak için beslenme, egzersiz, ruh sağlığı, ayak sağlığı, gebelik dönemi sağlığı, ve çocukluk çağı diyabeti her kişinin, her ailenin gündeminde olmalıdır.

Diyabetten uzak kalmak için hareketi 2 ile çarpın. Yemeği ikiye bölün. Diyabet riskini azaltın. Geleceğinizi koruyun.”

 

 

 

 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen