İyi Huylu Prostat Büyümesinden Güncel En İyi Metotla Kurtulun

İyi Huylu Prostat Büyümesinden Güncel En İyi Metotla Kurtulun

HOLEP-BİPOLEP Şimdi Hastanemizde

Üroloji Uzmanı Prof.Dr. İbrahim Yıldırım bilgilendiriyor:

BPH (benign prostat hiperplazisi) prostatın büyüyerek idrar kanalını tıkamasıdır. Sık idrar çıkmak, gece idrara kalkmak, idrarını tam boşaltamamak ve idrar kaçırmak en sık görülen belirtilerdir. Tedavi edilmeyen BPH mesane ve böbreği bozabilmekte, bunun yanında yaşam konforunu da ciddi miktarda azaltmaktadır.

Kapalı yapılan ameliyatların ana başlıkları; Açık prostat ameliyatı, Monopolar TUR, Bipolar TUR (plazmakinetik) Greenlight (lazer ablasyon), igne ablasyon, bunlardan sonra ise HOLEP BİPOLEP (Enükleasyon) yöntemleridir.

Ameliyat yöntemlerinin zamanla değiştiğini görmekteyiz. Bunun sebebi; İnsan için en iyi yöntemin bulunması ve uygulanması içindir. HOLEP/BİPOLEP yönteminin en iyi kriterleri şunlardır:

Her büyüklükte prostata yapılabilmesi ve özellikle büyük prostatlarda başarının daha da yüksek olması,

Hastanın çabuk iyileşmesini sağlamak,

Lazer kullanıldığından kalp akciğer hastalığı olanlarda da yapılabilir ve kanama olma ihtimali çok düşük olması,

Yan etkileri (idrar kaçırma, sertleşme, kanama) çok az olması,

Hastanın erken taburcu olmasını sağlaması. Hasta ertesi gün evine gidebilir.

Tekrar ameliyat gerektirmemesi. Tekrar ameliyat riski diğer yöntemlerden 6 ile 15 kat daha azdır.

Daha rahat idrar yapılması. İdrarın tıkanma ihtimali çok daha azdır.

Lazer kullanıldığı için kanama olmaması.  Kan verilme ihtimali çok düşüktür

Bu çabalar sonunda; HOLEP-BİPOLEP, güncel en iyi ameliyat metodu olarak ortaya çıkmaktadır. Ameliyatlar iyi yapılmışsa bu ameliyat çeşitlerinin hepsi başarılıdır. Kapalı ameliyatların başarısı büyük prostatlarda azalırken bu metot da başarı daha da iyi olur.

Günümüz teknoloji ve bilgi birikiminde en iyi yöntem HOLEP BİPOLEP (Enükleasyon yöntemleri) olarak ortaya çıkmıştır. Bu diğer yöntemlerin kötü olduğu anlamında değildir. Kendi aralarında daha iyi anlamındadır. Küçük prostatlarda klasik yöntemler halen uygun yöntemlerdir.

HOLEP BİPOLEP yöntemlerinde prostatın büyüyen kısmı daha az enerji kullanılarak çıkarabilmektedir. Kanama az olmakta ve erken taburcu edilebilmektedir. İdrar yapma ile ilgili başarısı daha yüksek ve yan etkisi de daha azdır. Uzun dönem başarısı da daha iyi olmaktadır.

Bazı prostatlar için birkaç yöntem uygun olabilmektedir. Hastaya bilgi verilerek tercih yapılması uygun olur.

Sonuç olarak iyi yapılan her ameliyat başarıyı artırır. İleri teknoloji de olsa uygun yapılmayan ameliyat başarısız olmaktadır. Modern yöntem deneyimle birleştiğinde en güzel sonuç alınır.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen