PRP: KENDİ KANINIZDAKİ GENÇLİK İKSİRİ

PRP İLE YUMURTALIK GENÇLEŞTİRMESİ

 

    PRP; (Platelet rich plasma) kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir. Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

     PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür. İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir. PRP; saç dökülmesinden, cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

     PRP (platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme kadınlarda görülen kısırlığın tedavisi için yenilikçi bir çözümdür. PRP, yüksek seviyede trombosit içeren ve büyüme faktörleri konsantrasyonunun plazmadan 3 ila 5 kat daha fazla olduğu kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir üründür. Kısırlık tedavisinde de yumurtalık gençleştirme ve rahim iç zarı problemlerinin tedavisi de dahil çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Yumurtalık gençleştirme işlemi, hazırlanan PRP’nin yumurtalıklara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. İnce rahim zarı olan durumlarda da yine PRP gebelik şansını arttırmaktadır.

Vücutta bulunan ve olgun hücrelerin öncüsü olan kök hücreler, uygun bir uyarıcı ajan ile yumurta dahil insan vücudundaki herhangi bir hücreye dönüşebilir. Kadınlarda yumurtalıklarda da kök hücreler vardır. Kişilerin kendi kanından elde edilen PRP büyüme faktörleri salgılayan trombosit bakımından zengindir ve yumurtalıklara enjekte edildiğinde kök hücreleri uyararak yumurtaya dönüşmelerini sağlayabilir.

 

PRP ile yumurtalık gençleştirme işlemi nasıl yapılır? 

??????PRP ile yumurtalık gençleştirme süreci iki adımda gerçekleştirilir.

PRP'nin Hazırlanması: Öncelikle hastadan bir miktar kan içinde pıhtılaşma önleyici bulunan bir tüpe alınır. Daha sonra tüp santrifüj cihazına yerleştirilir. Bu cihaz hızla dönerek kanın bileşenlerine ayrılmasını sağlar. Böylece beyaz kan hücreleri ve trombositler, santrifüjleme yoluyla kırmızı kan hücrelerinden ve serumdan ayrılır. Bu işlem ortalama 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve kan üç katmana ayrılır. Bunlar trombositler ve beyaz kan hücreleri içeren üst katman, beyaz kan hücreleri bakımından zengin ince bir orta katman ve kırmızı kan hücreleri içeren bir alt katmandır. Üst ve orta tabakalar boş bir steril tüpe aktarılır ve tekrar santrifüj edilir. Üst üçte ikilik kısmı atılır, dipte kalan kısmı karıştırılarak homojenize edilir. Böylece tedavide kullanılacak PRP kullanım için hazır hale gelir.

  • PRP Enjeksiyonu: Yumurtalık gençleştirme işleminin bir sonraki aşaması, elde edilen PRP'nin yumurtalıklara enjekte edilmesidir. Bu işlem transvajinal ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilir. İşlem hastanın ağrı duymaması için propofol adlı bir anestezik ajanla sedasyon altında yapılır.
  • Rahim İçine PRP enjeksiyonu: Elde edilen PRP kanül yardımıyla rahim içine verildir.

Yumurtalık gençleştirme için adaylar kimlerdir?

Yumurtalık gençleştirme tedavisi, fiziksel sağlığı iyi olan ve geçirilmiş kanser öyküsü olmayan kadınlara aşağıdaki durumlarda uygulanabilir:

  • Düşük yumurta rezervine ve düşük Anti-Müllerian Hormon (AMH) seviyesine sahip olanlar,
  • Erken yumurtalık yetmezliği olanlar,
  • 35 yaş üstü kısırlık problemi yaşayanlar.

PRP enjeksiyonları ayrıca, embriyonun rahim iç yüzeyine tutunmasını zorlaştıran rahim iç zarında incelik, rahim içinde yapışıklık ve rahim iç zarı kalınlaşma gibi sorunlar yaşayan kadınlarda da olumlu etkilere sahiptir.

PRP ile yumurtalık gençleştirme işlemi için zamanlama

?????Düzenli veya düzensiz periyotları olan kadınlarda, işlem için en uygun zaman dilimi adet döneminin hemen bitimi veya yumurtalıklarda folikül gelişiminden hemen önce, siklusun erken dönemidir. Uygulamadan sonra yumurtalıklarda yeni yumurta oluşup oluşmadığını izlemek için adet gören kadınlarda adet sırasında, adet görmeyen kadınlarda ise her ay düzenli aralıklarla AMH, FSH, LH ve Estradiol düzeyleri ölçülür.

PRP ile yumurtalık gençleştirme işlemi hakkında telefonla bilgi alabilir; uzman hekimlerimizle ön görüşme yapmak için randevu oluşturabilirsiniz. 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen