Çocuğunuz Tekrarlayan Şekilde Altını Islatıyorsa Tıbbi Yardım Alın

Çocuğunuz Tekrarlayan Şekilde Altını Islatıyorsa Tıbbi Yardım Alın

Çocuklarda altını ıslatma, hem çocukları hem ailelerini üzen, çocukların ruhsal gelişimin olumsuz etkileyen ve sosyal uyumunu zorlaştıran, stres oluşturan bir durumdur. Stres ise tek başına bir hastalık tetikleyici faktördür. Sağlıkla büyüyüp gelişmeyi olumsuz etkiler. Her 3 altını ıslatma vakasından 1 tanesi tıbbi yardım alınmaksızın iyileşmemektedir.

Çocuklarda yatağı ıslatmanın bir sağlık sorunu belirtisi olarak değerlendirilmesi için 5 yaş kriteri uygulanır. Beş yaşına gelmiş bir çocuk, haftada 2 ve 3 ay boyunca altını ıslatmış ise tıbben değerlendirilmelidir.

Bazı çocuklarda altını ıslatma daha bir yaşta aniden de başlayabilir. Okula başlama, taşınma, kardeşin doğması veya başka bir nedenden ortaya çıkabilir.

Bazı altını ıslatma vakalarında sinir sistemi hastalıkları, diyabet, travma gibi başka bir hastalık kök neden olarak bulunur. Altını ıslatma vakalarının uzman hekim tarafından detaylı olarak araştırılması gerektiğini ve uzman hekim ile ailenin uyumlu işbirliğinin, tedavi başarısının en önemli unsurlarından biri olduğunu unutmayın.  Kendi kendine geçer diye düşünmeyin.

Çocuklar sağlıkla büyüsün yeter.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen