Korona salgını döneminde kronik hastalığı bulunan çocukları için anne-babalar ne yapmalı?

Korona salgını döneminde kronik hastalığı bulunan çocukları için anne-babalar ne yapmalı?

Çocuklarını okula gönderirken hangi ek tedbirleri almalı?

Korona salgını döneminde kronik hastalığı bulunan çocukları için anne-babalar ne yapmalı? Çocuklarını okula gönderirken hangi ek tedbirleri almalı?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Alerjisi-Astım Uzmanı Prof.Dr. Ferhat Çatal bilgilendiriyor:

“Kıymetli anne-babalar,

Küçük çocuklarda astım; özellikle virüslerle tetiklenen ataklarla seyreden, bronş aşırı duyarlılığının söz konusu olduğu, zamanında müdahale edilmemesi veya takiplerinde aksaklıklar yaşanması halinde hayatı tehdit eden riskler barındırabilmektedir. Gece artan, egzersizle artan; hırıltılı, inatçı kuru öksürük ataklarında akla gelmesi gereken bir hastalıktır. Aile öyküsü ve atopik bünyeli olmak astım riskini arttırmaktadır. Covid-19 sürecinde astım tedavisi özenle takip edilmelidir. Ayrıca bronş hassasiyeti, alerjik riniti, bağışıklık sistemi yetersizliği bulunan, şeker hastalığı, kalp hastalığı, kistik fibrozis gibi kronik hastalığı olan, stereoid kullanan, kemoterapi alan çocuklarımıza zatürre ve grip aşılarını yaptırmanın; immün sistemlerini güçlendiren destek tedavileri almalarını sağlamanın; koruyucu tedbirlere hassasiyetle dikkat etmenin, semptom yaşanması halinde gecikmeden tedavilerine başlamanın, astım ataklarını önlemek için koruyucu ilaçlarını aksatmamanın hayati önem arz ettiğini unutmayalım.

Anne-babalara kronik hastalığı bulunan çocuklarımız için “Hastalık yoktur hasta vardır” ilkesince her hastanın özel olduğunu unutmadan, bu önemli kararları verirken, uzman hekimlerin görüşünü almalarını öneriyoruz.”

Çocuklarımız sağlıklı olsun yeter.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen