SAÇ DÖKÜLMESİ, HEM GÖRÜNÜŞÜMÜZÜ HEM ÖZGÜVENİMİZİ HEM DE RUH HALİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

SAÇ DÖKÜLMESİ, HEM GÖRÜNÜŞÜMÜZÜ HEM ÖZGÜVENİMİZİ HEM DE RUH HALİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Cildiye Uzmanı Prof.Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar diyor ki; 
“Sağlıklı, gür ve canlı saçlara sahip olmak estetik olarak önemli bir değerdir ve ruh halimi olumlu etkiler. Öte yandan saç dökülmesi kendimizi kötü hissettirir. 
 
Saçlı deri de yaklaşık 100.000 civarında saç teli vardır ve bunların her gün 50-100 tanesi dökülmektedir. Dökülme oranları mevsimsel geçişlere göre değişiklik gösterebilir ancak günlük 100’ün üzerinde saç teli kaybı ve bu durumun sürekli olması saç dökülmesi olarak yani hastalık olarak değerlendirilir.
Saç dökülmesine alopesi adı verilir. Alopesi sadece kafa derisinde değil, vücut kıllarını dökülmesi ile de kendini gösterebilir. Genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya yaşlanma kendini saç dökülmesi ile gösterebilir. Erkeklerde saçlı derideki saç dökülmesi daha sık karşımıza çıkmaktadır. Kellik ise kafa derisindeki saçların aşırı ve kalıcı dökülmesi olarak isimlendirilir. Saçlar bölgesel veya yaygın dökülebilir, bazen tekrar çıkar veya kalıcı olarak dökülür.
Androgenetik dökülme: En sık görülen saç dökülmesidir. Erkeklerde ergenlik döneminde başlar ve kişiden kişiye değişen durumlarda yaşlanıncaya kadar devam eder. Bazen erken yaşlarda kellik oluşabilir. Bayanlarda ise genellikle menopoz döneminde androgenetik dökülme karşımıza çıkar, Erkeklerin aksine bayanlarda tam bir kellik söz konusu olmaz ama ciddi seyrelmeler görülebilir. Bu dökülmenin sebebi, tepe bölgesindeki saç köklerinin erkeklik hormonu olan testesterona gösterdikleri aşırı tepkidir testesteron vücudun diğer bölgelerinde kıllanmaya sebep olurken kafa derisi tepe bölgesinde ise saç dökülmesi yapmaktadır. Benzer durum bayanlar için de söz konusudur ve bazen menapoz dışında hormonal bozukluklar sonrasında karşımıza çıkar. Verilen tedaviler dökülmeyi azaltma ve durdurmaya yöneliktir. Bazen hormonal etkiyi baskılayacak tedaviler gerekebilir. Mesoterapi veya prp gibi yardımcı tedaviler de kullanılmaktadır. 
Alopesi Areate: Bölgesel saç dökülmesidir ve aniden oluşur. Çocukluk çağından başlayarak hayatın herhangi bir dönemde karşımıza çıkabilir. Birden fazla alanda dökülmek olabilir. Nadiren tüm saçlı deri ve veya tüm vücut kıllardan dökülmesi ile karşımıza çıkabilir. Olguların çoğu uygun tedavi ile düzelir. Bazen dökülmeler inatçıdır, tedavi ile düzelse bile zaman içerisinde tekrar dökülmeler ile kendini gösterir. Dökülmesini sebebi bağışıklık sisteminin kıl köklerine saldırmasıdır. Verilen tedavilerin ana amacı bağışıklık sistemini bölgesel baskılamadır. . 
Telogen effluvium: Aşırı stres, zayıf beslenme ve vitamin (B12, demir, çinko gibi) yetersizlikleri, ani kilo kaybı, doğum sonrası görülebilir. Stres ve doğumdan ay sonra başlar. Ayrıca sistemik hastalıklarda yaygın dökülmeye neden olabilmektedir. Dökülme nedeni ortadan kalkınca saçlar eski yoğunluğuna ulaşır. 
Saçlı deri hastalıkları: Saçlı derinin akut (mantar enfeksiyonu, bakteriyal enfeksiyonlar vb) ve kronik hastalıkları da saç dökülmelerine neden olabilmektedir. 
 
Saç dökülmeleri, uzman dermatologlar tarafından araştırılmalı ve gerekli tedavileri verilmelidir.”
 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen