Safra Yolları ve Pankreas Kanallarındaki Hastalıkların Tanı ve Tedavisine Özel Geliştirilmiş Bir Teknoloji: ERCP

Safra Yolları ve Pankreas Kanallarındaki Hastalıkların Tanı ve Tedavisine Özel Geliştirilmiş Bir Teknoloji: ERCP

Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreotografi (ERCP), onikiparmak bağırsağı, safra kesesi ve pankreas kanallarında meydana gelen rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için özel olarak geliştirilmiş,  bir teknolojidir. ERCP yöntemiyle bu bölgelerdeki hastalıkların tanı ve tedavisi 3 boyutlu ve yüksek kaliteli görüntülemenin klavuzluğunda cerrahi yöntemlere gerek kalmadan yapılabilir.

Safra tıkanıklıklarına bağlı olarak safra akımının engellenmesi durumlarında sarılık gibi çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Tıkanıklık ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse safradaki mikroorganizmaların kana karışma riski oluşur ve bu durum oldukça tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilir.

Örneğin safra kesesi taşının kanala düşmesi enfeksiyon için yeterli bir sebeptir. Bu bölgede gelişen kanserler yavaş yavaş büyüdüğü için enfeksiyonsuz sarılığa neden olabilmektedir. ERCP’de safra kanalının ince bağırsağa açıldığı yerde küçük bir kesi yapılır ve safra kanalına giriş yapılır. Kameranın uzman hekime ilettiği 3 boyutlu ve yüksek kaliteli görüntü eşliğinde taşlar safra kanalından çıkarılabilir. Daralma durumunda stent takılabilir. Tedavi ihtiyacına göre uygun parçalar ERCP’nin ucuna eklenebilmektedir.

Safra kanalı yapısal olarak pankreas kanalıyla birleşir ve 12 bağırsağına açılır.  Herhangi bir yerinde tıkanıklık oluşması, safra kesesini, karaciğeri ve pankreası etkiler. Soruna bir taş neden olmuşsa, taşın yerine göre, etkilenen organlar değişir.

ERCP, safra kesesi taşı safra kanalına düştüğünde veya kanalla ilişkili bir tümör veya başka bir nedenle safra kanalının tıkandığında, bu duruma neden olan sorunun tanısının konması ve direnajın tekrar sağlanması yapılır.

Diğer endoskopik sistemlerde kamera hortumun ucunda ERCP’de ise yan tarafında konumlanmıştır. Safra kanalına düşen taşın alınmasında, ERCP sisteminde yandan görüntü veren kateter taşın kenarından geçer, kateterin ucundaki balon şişirilir ve taş itilerek bağırsağa düşürülür. Bağırsağa düşürülen taş dışkılama ile atılır.

Siz sağlıklı olun yeter.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen