HEMOROİD HASTALIĞI VE TEDAVİ

HEMOROİD HASTALIĞI VE TEDAVİ

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nail ERSÖZ bilgilendiriyor

HEMOROİD HASTALIĞI VE TEDAVİ

 

 

Anüs bölgesindeki damarsal yapıların olması gereken yapının bozulması sonucu büyümesi durumudur. Genellikle iki ayrı tanımlaması mevcuttur. Bunlar iç hemoroid ve dış hemoroidler olarak tanımlanır. 

Iç hemoroidler anüsün iç tarafında anal kanal içindeki hemoroidlerdir. Genellikle hastalar gayta yaparken sarkma ve kanama şikayeti ile başvururlar. Evrelemesinde gayta yaptıktan sonra içeri atılamayan hemoroidler evre 4 hemoroidler olarak adlandırılır. Kanama şikayeti genellikle gayta yaparken olur. İç hemoroidler transfüzyon gerektiren  ciddi kan kaybına sebep olabilir. 

Dış hemoroidler ise anüs hemen girimindeki damarsal yapıların büyümesi sonucu oluşan yapılardır. Genellikle hastalar ele gelen şişlik ve ağrı şikayeti ile başvururlar. Zaman zaman kanamalara da yol açabilir. Içinde pıhtılaşma olmuşsa ani ağrılı şişliklerle de başvurabilirler. Bu durumlar tromboze hemoroid olarak adlandırılır. 

 

Tedavi:

 

Tıbbi tedavi: Tüm hemoroid tiplerinde cerrahi veya girişimsel tedavilere ek olarak veya bağımsız tıbbi tedavi şeklinde kullanılabilir. Genellikle venotonik ajanlar tercih edilir. Piyasada bulunan çeşitli ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. 

Hemoroidal hastalıkta tedavi şikayete göre, hastanın yaşı ve yandaş hastalıklarının olup olmamasına göre  değişkenlik göstermektedir. 

Iç hemoroidlerde tek kanama şikayeti ile gelen hastalarda genellikle band ligasyonu yeterli olabilmektedir. 

İç hemoroid olup her gayta yaparken dışarı sarkma sonrasında içeri girebilen veya giremeyen hemoroidlerde ise cerrahi veya girişimsel  yöntemler tercih edilebilmektedir. Bunlar bant ligasyonu, lazer tedavisi, sklerozan madde(damar büzücü) uygulaması, klasik hemoroid ameliyatları, ligasure veya harmonik(damar mühürleme cihazı) ile yapılan hemoroid ameliyatları tanımlanabilir.

 

 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen