Kalp ve Damar Göğüs Cerrahisi

Kalp ve Damar Göğüs Cerrahisi

Kalp ve Damar Göğüs Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde alanında deneyimli uzman doktor ve yardımcı sağlık personeli kadrosuyla bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda ameliyathane, Postoperatif Yoğun Bakım, servis ve poliklinik birimlerimizde nitelikli sağlık hizmeti verilmektedir. erişkin açık kalp ameliyatları, erişkin damar ameliyatları ve girişimsel-anjiografik damar içi tanı ve tedavi işlemleri yapılmaktadır.?

Açık kalp ameliyatları içerisinde koroner by-pass ameliyatlarında on yıllık açık kalım oranı %95'in üzerinde olduğu için öncelikle sol göğüs altındaki atardamar (LİMA) kullanılarak by-pass yapılmaktadır. Birden fazla by-pass gereken durumlarda ise sağ göğüs altındaki atardamar (RİMA), kol atardamarı (radial arter) ve bacak toplardamarları (Safen ven) kullanılmaktadır. Uygun hastalarda Minimal İnvaziv (küçük kesi kullanılarak) açık kalp ameliyatları da yapılmaktadır.

Kalp kapak operasyonlarında eğer kalp kapağının yapısı tamire uygun ise öncelikle tamir yapılmakta, uygun olmayan hastarda ise kalp kapağı değiştirilmektedir. En sık metalik kalp kapağı olmak üzere biyolojik kalp kapağı da kullanılmaktadır. Gebelik beklentisi olan veya ileri yaştaki bazı hastalarda tercihen biyolojik kalp kapağı kullanılabilmektedir.

Aort anevrizma/diseksiyon ameliyatlarında ise hastalıklı bölge çıkarılarak yerine suni damar yerleştirilmektedir.

Tıkayıcı Periferik Damar Hastalıklarında by-pass için hastanın kendi toplardamarı (safen ven), suni damar ya da biyolojik damar greftleri kullanılmaktadır.

Karotis arter (Şah damarı) darlıkları, genişlemeleri ve tümörleri de gerektiğinde hastanın kendi toplardamarından (Safen ven) ya da suni bir yama kullanılarak tedavi edilmektedir.

Diyalize giren hastalar için kalıcı veya geçici diyaliz katateri takılması, kendi damarları ya da suni damar kullanılarak fistül açılması, çalışmayan fistüllerin tamiri ve aşırı genişlemiş fistüllerin kapatılması ameliyatları yapılmaktadır.

Varis hastalarının tedavisinde Endovasküler (Damar içi) lazer, radyofrekans, buhar, glue ve köpük skleroterapi gibi güncel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Varis hastaları işlemin yapıldığı gün taburcu edilerek kısa süre içerisinde gündelik hayatına dönebilmektedir. Ayrıca cilt altında belirginleşen telenjiektaziler (kılcal damar ağları) de kozmetik amaçlı tedavi edilmektedir.

Ameliyat ve endovasküler girişim yöntemleriyle tedavi şansı olmayan özellikle Buerger hastalığı olmak üzere tıkayıcı Periferik Damar Hastalıklarının tedavisinde yaraları iyileştirmek ve uzuv kaybını engellemek amacıyla PRP ve kök hücre uygulamaları da yapılmaktadır.

Bu Bölüme Yorum Yap

 
 
   
 

 

Doktorlarımız

Çalışma Saatleri
  • P.tesi - Cuma
    08:30 - 17:30
  • Cumartesi
    08:30 - 13:00
  • Pazar
    Acil Servis

Yorum