Saçlı deride konak, deride egzama alerjiye meyilli bünyenin ilk basamağını oluşturur. Konak veya egzama görülen çocukların yaklaşık yarısında altta yatan neden gıda alerjisidir.  İnatçı vasıfta konak-egzama olması alerjik bünyeli bebeklerde daha sık rastlanır.

Ciltte yaşanan bu sorunlar cildin bariyer özelliğini bozar ve deriyi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Gündelik yaşamı olumsuz etkiler.

Saçlı deride konak, ciltte kaşıntı yapan kızarıklıklar, egzama plakları, kaşlarda pullanma, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme; mukuslu-kanlı kaka yapma, köpüklü-sesli gaita çıkarma, ciltte kuruluk, egzama plakları, kulak arkasında yaralar gıda alerjisinin bulguları olabilir.

Aşırı sıcak veya nem, aşırı duygusal durumlar ve stres kaşıntı ve döküntüyü artırabilir. Yaşam alanlarının nem dengesinin korunması, terleten kıyafetler yerine pamuklu, gözenekli giysiler tercih edilmesi, kurutucu etkiye sahip sabun-şampuan yerine cilt dostu sabun-şampuan kullanılması yerinde olacaktır.

Günlük banyo; cildi nemlendirme; beslenmenin düzenlenmesi tedavinin en önemli basamaklarıdır.

Annenin ve bebeğin besinleri izlenmeli; alerjiye neden olan besinler belirlenmeli; annenin ve bebeğin besinleri buna düzenlenmelidir. Bu aşamada uzman hekimin desteği çok önemlidir. Çünkü ciltten alerji testleri yapılması; gizli alerji varsa ortaya çıkarılması gerekir.

İçiniz rahat olsun. Çocuklarınızı sağlıkla büyütürken, hekimlerimiz her zaman size destek olmaya hazırdır.

Çocuklar sağlıkla büyüsün, çocuklar neşeyle gülsün yeter.

 

*Prof.Dr. Ferhat Çatal hocamızın, Türkiye Sigorta ile özel sağlık sigorta anlaşması bulunmaktadır. 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen